Faqja Kryesore / Eventet

Postimi# E1035

10 Nent, 12 - 29 Nent, 12
Raporto abuzim | Dergoje me e-mail kete njoftim    Bookmark and Share Shperndaje
ekspozitën ikonografike “Ikona Shqiptare” (Galeria Kombëtare e Arteve)

Postuar me: Shtune, 10 Nentor, 2012  08:03
Permiresuar me: Shtune, 10 Nentor, 2012  15:03
Skadon me: Premte, 08 Shkurt, 2013  15:03
Pergjigju te: Ky njoftim ka skaduar.

 

Galeria Kombëtare e Arteve ka hapur ekspozitën ikonografike “Ikona
Shqiptare” me ikona të shekujve XIV - XX.
Ekspozita ‘Ikona Shqiptare’ paraqet vlerat më të mira të ikonografisë
shqiptare. Këtë radhë, për herë të parë në bashkëpunim me Muzeun Kombëtar të Artit Mesjetar, Korçë dhe Muzeun Kombëtar ‘Onufri’, Berat, janë ekspozuar pesëdhjetë nga veprat më të rëndësishmet të të tre koleksioneve. Në këtë përzgjedhje dymbëdhjetë ikona vijnë nga Muzeu Kombëtar ‘Onufri’, Berat, tetëmbëdhjetë ikona dhe një kapak ungjilli nga Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar, Korçë, ndërsa pjesa tjetër është fond i Galerisë Kombëtare të Arteve, Tiranë.
Shqipëria ka qenë një qendër e rëndësishme e ikonografisë në
Ballkan. Ikonografia njohu një lulëzim në periudhën pasbizantine
në territorin e vendit tonë. Kësaj periudhe (nga shek.XV deri shek. XIX) i përkasin edhe autorët e shquar ikonografë si Onufri në shek.XVI, Onufër Qiprioti në shek. XVI-XVII, David Selenicasi në shek.XVIIXVIII, Konstandin Jeromonaku, vëllezërit Zografi dhe Kostandin Shpataraku në shek. XVIII, familja Çetiri në shek. XVIII-XIX, që dekorojnë kishat e vendit, për të ardhur deri në shek. XX
me familjen Zengo. Tradita e artit ikonografik në Shqipëri vazhdoi deri në vitin 1964, kohë kur aktiviteti fetar në vend mori fund.
Ekspozita do të qëndroj?7 e hapur deri më datë 29 nëntor.
Adresa: Bulevardi "Dëshmorët e Kombit", Tiranë.
Tel: +355 42 226 033



Vendos banner-in tend
300px X 250px



Adresa:




Lexo me shume...








 

Ky njoftim ka skaduar.