Faqja Kryesore / Eventet

Postimi# E1028

17 Nent, 12 - 25 Nent, 12
Raporto abuzim | Dergoje me e-mail kete njoftim    Bookmark and Share Shperndaje
Të njohim Tiranën turistike Pallati Presidencial (Pallati i Brigadave)

Postuar me: Shtune, 10 Nentor, 2012  07:10
Permiresuar me: Shtune, 10 Nentor, 2012  14:10
Skadon me: Premte, 08 Shkurt, 2013  14:10
Pergjigju te: Ky njoftim ka skaduar.
Pallati Presidencial, i njohur si Pallati i Brigadave, filloi të ndërtohej nga Mbreti Zog I në vitin 1936. Ky pallat i projektuar nga tre
arkitektë italianë do të shërbente si rezidenca e mbretit Zog.
Për shkak të shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore dhe pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste më 1939, mbreti Zog u largua nga vendi dhe nuk arriti kurrë ta shihte pallatin mbretëror të përfunduar.
Ndërtimi i pallatit u përfundua në vitin 1941nga italianët, të cilët
vendosën aty shtabin qendror të ushtrisë së tyre. Në këtë pallat ka
qëndruar edhe mbreti i Italisë Viktor Emanueli III gjatë vizitës së tij në Shqipëri në vitin 1941. Pallati mbretëror u quajt “Pallati i Brigadave” nga regjimi komunist, i cili e përdori për pritje dhe
ceremonira shtetërore.
Nga viti 1992, emri zyrtar i këtij institucioni është “Pallati Presidencial”.
Në kuadrin e kremtimeve për 100 Vjetorin e Pavarësisë ky
pallat do të jetë I hapur për qytetarët nga data 17-25 nëntor.Vendos banner-in tend
300px X 250pxAdresa:
Lexo me shume...


 

Ky njoftim ka skaduar.